Márciusi teendők a kertben

Márciussal beköszönt a tavasz, így rengeteg a teendő, amivel megalapozhatjuk a teljes szezon sikerességét és a bőséges termést is.

.

Ágyások gyomlálása

Nézzük át az ágyásokat, és a gyomokat lehetőség szerint gyökerestől húzzuk ki. Hogy ez miért is jó? Mert a később ide ültetett növények elől nem veszi el a tápanyagot és a vizet, illetve nem fogja elnyomni azokat.

Talaj előkészítése

 

Ilyenkor érdemes a földet kicsit fellazítani. Az ásó mellett erre a célra akár egy ásóillával is tökéletes eszköz lehet.

Ha lehetőségünk volt tavaly komposztot készíteni, akkor azt most fel is tudjuk használni. Ilyenkor érdemes az ágyásokra kiteríteni körülbelül 2-3 cm vastagságban és gereblye segítségével beledolgozni a földbe.

Tehetünk komposztot a fák, bokrok köré, a virágágyásba is bedolgozhatjuk.

Biztosak lehetünk abban, hogy növényeink hálásak lesznek érte.

Magvetés és Palántázás

 

Reméljük februárban már elkészült az ültetési terv. Ez alapján már neki is állhatunk az egyes vetőmagok szabadföldi vetésének, illetve a benti palánták neveléséhez is.

Szabadföldi vetés előtt mindig tájékozódjunk, hogy milyen idő várható, ugyanis ha az előrejelzés még fagyokat mond, akkor érdemes várni a szabadföldi magvetéssel.

Nézzük milyen magokat érdemes már most elültetni:

szabadföldi vetés: cékla, lóbab, salátafélék, mángold, répából, borsóból, spenótból, hónapos retek, petrezselyem, dughagymák, fokhagyma, citromfű, lestyán, mezei sóska

benti magvetés: padlizsán, paprika, paradicsom

 

Szerszámok, eszközök ellenőrzése

Ha februárban még nem néztük volna át a kerti eszközöket, akkor itt az ideje ezt bepótolni. Ilyenkor érdemes már a kerti csapot is ellenőrizni, hogy a tél folyamán nem fagyott-e el.

Győződjünk meg arról is, hogy elég élesek-e a szerszámok. Ha nem, akkor érdemes azokat megélezni. Amennyiben találunk olyan eszközt, ami már elhasználódott, akkor itt az idő a pótlásáról gondoskodni.

Gyümölcsfák, bogyósok

Március az utolsó hónap, amikor még érdemes gyümölcsfákat illetve bogyósókat ültetni. (Szakértők szerint az őszi ültetés jobb a növényeknek.)

Ha még nem történt meg, akkor a metszésről se feledkezzünk meg. Ilyenkor érdemes az ágakat megmetszeni, hogy a növény fellélegezzen, az ágak közt a levegő jobban átjárjon, és a tápanyag is jobban áramoljon a növényben.

Ilyenkor vágjuk le az elhalt, esetleg beteg ágakat. Ha csupán csak ezeket az ágakat eltávolítjuk, már sokat segítettünk a fáinknak.

Még rügyfakadás előtt érdemes a lemosó permetezést is elvégezni.